Materiał velvet - charakterystyka i zastosowanieVelvet jest bardzo delikatnym materiałem, który swoje zastosowanie znajduje w przypadku produktów dla dzieci, jak i elementów wyposażenia wnętrz. Pomimo tego że jest to tkanina sztuczna, wykonana z włókien poliestrowych, to i tak cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Co dokładnie wyróżnia velvet i jakie produkty są najczęściej z niego wykonywane? Sprawdź najważniejsze informacje.

 

Velvet – jakie są jego charakterystyczne cechy?

 

Bardzo często velvet porównywany jest do aksamitu, głównie ze względu na bardzo miękką strukturę, określaną także jako pluszowa. Na rynku dostępne są dwa rodzaje tego materiału:

 

Pierwszy z nich jest zdecydowanie cieńszy i może być stosowany np. w branży odzieżowej. Drugi natomiast wyróżnia się tym, że jest zdecydowanie grubszy ze względu na fakt, że składa się aż z trzech warstw. Najczęściej wykorzystywany jest do tworzenia kocyków lub pościeli. Każdy natomiast charakteryzuje się bardzo wysoką wytrzymałością wynikającą z odpowiedniej jakości. Jest to także materiał bardzo prosty w pielęgnacji. Łatwo można usunąć z niego zabrudzenia. Istnieje także możliwość prania w pralce, ale z zachowaniem odpowiednich zasad dotyczących między innymi wysokości temperatury (nie powinna przekraczać 30oC, ponieważ tkanina może się uszkodzić).

 

Jakie produkty można stworzyć wykorzystując velvet?

 

Mówiąc o materiale, którym jest velvet, nie sposób pominąć wszelkiego rodzaju produkty dla dzieci, wśród których znajdują się różnego rodzaju kocyki, pościele, otulacze, narzuty na łóżka czy nawet zabawki. Od pewnego czasu bardzo popularne stały się także maty edukacyjne dla kilkumiesięcznych niemowlaków, które szyte są z velvetu pikowanego w ciekawym wzorze, aby zainteresować malucha. Coraz częściej jednak można spotkać się z pewnymi eksperymentami krawieckimi, gdzie velvet wykorzystywany jest do tworzenia czapek, czy szalików zimowych.

 

Nie ma nic dziwnego w tym, że velvet jest materiałem coraz chętniej wybieranym przez wiele osób. Przede wszystkim jest on całkowicie bezpieczny i antyalergiczny, co w dzisiejszych czasach ma ogromne znaczenie. Ponadto największą zaletą jest jego miękka struktura. Jesienią i zimą liczyła się natomiast będzie kwestia utrzymania ciepła, z którą także doskonale sobie radzi.

 

 


Wróć do bloga